Rehabilitace jako součást IC NEM DC - Infolisty 7/2014, strana 11
Představení lůžkového oddělení rehabilitace jako nedílné součásti Iktového centra v děčínské nemocnici.
Rehabilitační oddělení
Rehabilitační oddělení bylo dříve umístěno v chirurgickém pavilonu děčínské nemocnice. Oddělení mělo jen ambulantní část. Tehdy jej vedl primář MUDr. Vladimír Šťastný. V prostorách rehabilitace byla ordinace lékaře, ambulance pro vodoléčbu, elektroléčbu a několik cvičeben. Dále pod rehabilitaci Nemocnice Děčín patřila další detašovaná pracoviště na několika místech města Děčína, také v Jílovém či v České Kamenici. Tato odlehlá pracoviště se po sametové revoluci postupně odloučila a přešla do soukromého sektoru. V roce 1994, po dokončení další stavby v areálu Nemocnice Děčín – budovy I, se oddělení přestěhovalo do nových prostor této budovy.
Ačkoliv prim. MUDr. Vladimír Šťastný společně s tehdejším vedením nemocnice opakovaně usiloval o rozšíření rehabilitace o lůžkovou část, nebylo tak učiněno. Až v roce 2012 v rámci celonárodní restrukturalizace zdravotnictví byla zakládána tzv. iktová centra. V těchto centrech se léčí pacienti po centrální mozkové příhodě. Tato centra musí splňovat určité požadavky technického vybavení a personálního zajištění. Součástí těchto požadavků je též nutnost 20 lůžek akutní rehabilitační péče. Proto, po jednání s Ministerstvem zdravotnictví ČR a zdravotními pojišťovnami a za finanční podpory města Děčína a KZ, a. s., nám bylo umožněno vybudování lůžkové části oddělení rehabilitace.
Lůžková část rehabilitace byla otevřena 1. 1. 2013. Zpočátku bylo povoleno léčit pacienty jen po CMP, avšak po opakovaných jednáních se zdravotními pojišťovnami se naskytla možnost léčit pacienty i s jinými diagnózami, jejichž zdravotní stav nedovoluje rehabilitaci jen ambulantně. V současně době ještě probíhají jednání s ČPZP, proto léčbu na lůžkách u těchto pacientů máme omezenou.
Ambulantní část Rehabilitačního oddělení
Z fyzikální terapie jsou nabízeny:
-
elektroléčebné procedury (DD, IF, TENS, elektrostimulace, magnetoterapie, léčebný ultrazvuk, vakuová masáž),
-
vodoléčebné procedury (vířivky pro horní i dolní končetiny, celotělové koupele, Hubbardův tank), jako jediné pracoviště rehabilitace v Děčíně disponujeme i velkými vanami,
-
aplikace parafinu, soluxu,
-
přístrojová trakce, přístrojová lymfodrenáž.
Kromě základních úkonů, které každý fyzioterapeut při ambulantní rehabilitaci provádí, dále používáme tyto metodiky – metodu Ludmily Mojžíšové, Roswithy Brunkow, manuální lymfodrenáže, senzomotorickou stimulaci, kineziotaping, mobilizační a manipulační techniky, Bobath koncept.
Lůžková část Rehabilitačního oddělení
Na pokojích pro pacienty disponujeme novými elektronicky polohovatelnými lůžky. Také byla rozvedena televizní síť a zakoupeny televize, čehož právě letos pacienti využili při sledování zimních olympijských her.
V patře lůžkového oddělení máme nově vybudovanou a vybavenou tělocvičnu, pracoviště ergoterapie, zácvikovou kuchyňku, která je přizpůsobena i pacientům mobilním pouze za pomoci vozíku. Dále byla vybudována zácviková koupelna. Stávající koupelna byla přestavěna za bezbariérovou a byla do ní zakomponována vana k výuce pacientů při hygieně.
V rámci iktového centra máme nyní k dispozici fyzioterapeuty, ergoterapeuty, klinického psychologa a logopeda. Dále jedna fyzioterapeutka zdárně absolvovala školení metodiky „Bobath koncept“, která se zabývá právě léčbou pacientů po CMP.
A vize do budoucna:
dohoda s pojišťovnou 205 – možnost léčit pacienty této pojišťovny na lůžkách akutní rehabilitace,
elektronické plánování procedur na ambulancích (tč. naše výpočetní středisko již instaluje a upravuje program).
A ten nejhlavnější úkol – co nejvíce pacientů vrátit do běžného života, co nejlépe jim usnadnit další bytí, i když s nějakým tím handicapem.
prim. MUDr. Petra Straussová
rehabilitační oddělení