Lékaři mohou pomoci lidem s mrtvicí

24.6.2015, www.invarena.cz, Vít Lukáš

Šance pacientů v Ústeckém kraji, že po mrtvici budou žít plnohodnotný život, jsou nyní mnohem lepší než před několika lety. V posledních měsících do nemocnic dorazily zhruba tři stovky přístrojů, které lékařům pomohou péči o nemocné ještě zlepšit.

Ústí nad Labem – V ústecké Masarykově nemocnici směřovaly do komplexního cerebrovaskulárního centra. To je podle vedení nemocnice jedním z nejlépe vybavených pracovišť v České republice.

Nebezpečná nemoc

Výskyt mozkových příhod je podle primáře ústecké neurochirurgie Martina Sameše velký celosvětový problém. “Dá se to přirovnat k problému s infarkty. Jenže o nich se mnohem více mluví,” řekl Sameš. Podle lékařů záleží při léčbě pacientů s mozkovou příhodou především na čase. Za limitní označují hranici tří hodin. Poté je šance velmi malá. Zrychlit čas a provádět kvalitní výkony jim umožňují právě nové přístroje. “Každá půlhodina zdržení znamená o deset procent nižší šanci,” vysvětlil radiolog Filip Cihlář.

Lékaři upozorňují, že důležité je umět rozeznat příznaky již doma. “Pokud se někomu svěsí koutek nebo začne mít problémy s řečí, je chyba říci: Babi, počkáme do rána a uvidí se,” vysvětlil Martin Sameš. Tak pacient ztratí šanci na včasný zásah.

V Ústeckém kraji jsou čtyři takzvaná iktová centra, v Děčíně, Litoměřicích, Mostě a Chomutově, kam se lidé, co mají mozkovou příhodu, dostanou. Pokud mají vážný průběh, kdy jim nelze pomoci léky, okamžitě je lékaři převezou do Ústí. Jestliže dorazí včas, je šance veliká. “Dnes dokážeme pomoci 45 až 50 procentům pacientů,” řekl Filip Cihlář.

Radiologové mají nyní nohou angiolinku, která jim umožňuje zobrazovat tepny v mozku. Přes tříslo se dokáží dostat až do místa, které je v mozku ucpané a uvolnit ho. Podobně mohou zabránit i krvácení do mozku.

Neurochirurgové zase dostali zařízení, které jim umožňuje dělat CT snímky mozku přímo na operačním sále. Nebo mají k dispozici ultrazvukový nůž, který řeže kosti, ale nepoškozuje měkké tkáně.

Z programu za 53,5 milionu korun, které nemocnice zaplatila z evropské dotace a příspěvku kraje, míří pomoc i na rehabilitaci. Konkrétně rehabilitační robotické přístroje, které mohou pacientům významně pomoci a zároveň personálu ulehčují fyzickou práci. “Včasná rehabilitace je v těchto případech velmi důležitá. Poslední poznatky ukazují, že krátce po zákroku má mozek plasticitu a lze mnohé jeho funkce obnovit,” vysvětlil Pavel Maršálek.

Jenom robota, který umožňuje chůzi těžce postiženým pacientům, zatím lékaři nemají. Nemocnice o něj žádá v jiném dotačním programu.

 

Fakta projektu

Krajská zdravotní pořídila přístroje za 53,5 milionu korun.

85 procent částky získala jako dotaci, zbytek doplatil Ústecký kraj.

Přístroje jsou určené pro neurochirurgii, radiologii a rehabilitaci.

Lékaři mají nyní možnost pořizovat CT rovnou na sále či vidět cévy v mozku ve 3D zobrazení.

odkaz na článek na webu:

http://www.invarena.cz/?p=21904

Stáhněte si

Šance pro Váš rozvoj