Dne 23. 6. 2015 pořádala Krajská zdravotní, a. s., tiskovou konferenci k zakončení realizace projektu „Modernizace a obnova přístrojového vybavení komplexního cerebrovaskulárního centra KZ v MNUL“.
„Statut komplexního cerebrovaskulárního centra je přiznáván pouze nemocnicím s vyspělou neurochirurgií, kde počet cévních výkonů přesahuje 100 operací ročně. Komplexní cerebrovaskulární centrum Masarykovy nemocnice je jedním z nejlépe hodnocených center v České republice, a to především díky nesporným kvalitám neurochirurgické kliniky, která patří mezi tři nejvýkonnější centra v ČR a která dosahuje mimořádných úspěchů. Ve spojení s dalšími obory, neurologií, radiologií, JIP a v neposlední řadě rehabilitačním oddělením pak tvoří jeden funkční celek pro danou oblast,“ uvedl Ing. Petr Fiala, generální ředitel Krajské zdravotní, a. s.
„Naplnění projektových záměrů nebylo jednoduché. Realizace vícesegmentových veřejných zakázek byla velmi náročná, zdlouhavá a provázela ji řada odborných, logistických i legislativně právních problémů. Proto bych chtěl poděkovat všem, kteří se na projektu podíleli, že realizaci úspěšně zvládli a aktuálně probíhají poslední dodávky přístrojů do Masarykovy nemocnice,“ dodal Mgr. Radek Scherfer, místopředseda představenstva Krajské zdravotní, a. s.
Aktivní využívání možností vícezdrojového financování pozitivně zhodnotil první náměstek hejtmana Ústeckého kraje RSDr. Stanislav Rybák: „Ústecký kraj, jako jediný akcionář společnosti Krajská zdravotní, velice kladně hodnotí práci, která je spojena s maximálním využíváním možností financování z různých dotačních programů. Ústecký kraj přispívá Krajské zdravotní na její projektové záměry finančními prostředky pouze na spoluúčasti k projektům, jejichž výsledkem jsou pak získané mnohonásobně vyšší prostředky z dotačních zdrojů, stejně jako u tohoto projektu. Udržování přístrojového vybavení na špičkové úrovni je velice důležité a přínosy, které z toho plynou, mají příznivý dopad nejen pro lékařský a ošetřovatelský personál, ale hlavně pro pacienty, občany našeho kraje.“
Schválené výdaje činily 59.340 tis. Kč, ale díky veřejným soutěžím došlo k výrazným úsporám a celkově se podařilo snížit předpokládané náklady o 6.186 tis. Kč. Konečná celková cena dodaných přístrojů činí 53.415 tis. Kč.
Projekt je podpořen Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Finanční prostředky na jeho realizaci byly poskytnuty v rámci 8. výzvy Integrovaného operačního programu Ministerstva zdravotnictví – oblast intervence 3.2 služby v oblasti veřejného zdraví - a to ve výši 85 %, zbývajících 15 % je hrazeno z vlastních prostředků Krajské zdravotní, a. s.
Komplexní cerebrovaskulární centrum Masarykovy nemocnice a jeho součásti představil prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., přednosta Neurochirurgické kliniky Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z.
Přínos nové angiolinky pořízené z projektu pro Radiodiagnostické oddělení MNUL prezentoval MUDr. Filip Cihlář, který vyzdvihl dokonalejší možnosti zobrazení, zlepšení léčebných možností, zkrácení doby výkonů a v neposlední řadě snížení radiační dávky pacienta i personálu.
MUDr. Pavel Maršálek, primář Rehabilitačního oddělení MNUL, seznámil přítomné s přístroji, které byly zakoupeny pro jejich oddělení a řadí se k tzv. robotické rehabilitaci či přístroji asistované rehabilitaci. Jedná se o velice moderní přístroje, které nejen že ulevují od fyzické zátěže personálu, ale umožňují využít nejmodernější techniky k získání zpětných vazeb - biofeedbacku - přesným nastavením a opakováním ideálně vedených pohybů k podpoře motorické reedukace a k včasné aktivizaci plasticity mozku po jeho poškození.
Projekt v datech:
17. 1. 2011 – vyhlášení 8. výzvy MZd ČR
16. 3. 2011 – předložení žádosti o dotaci
28. 12. 2011 – schválení žádosti o dotaci a podpis rozhodnutí o schválení dotace
31. 12. 2013 – původní termín dokončení projektu prosinec 2014 – první dodání přístrojů
30. 6. 2015 – ukončení projektu